UWAGA! KONKURS DLA DZIECI I MŁODZIEŻY!

 

Swój wiersz (może być Wasz pierwszy w życiu) o dowolnej tematyce (liczymy na to, że nas zaskoczycie) należy dostarczyć do Biblioteki w Międzylesiu do 31 lipca. Osobista prezentacja wiersza (slam poetycki – pierwszy w Międzylesiu) rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników odbędzie 21 sierpnia na Zamku! Wiersze będzie oceniało Jury  powołane przez organizatorów oraz publiczność – uczestnicy Slamu.


Czekamy na odważnych młodych uczestników i zapewniamy bardzo atrakcyjne nagrody!

Do udziału zapraszamy dzieci i młodzież w dwóch kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa klasy  IV-VI i gimnazjum.
 

Podpisany wiersz (imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, szkoła i klasa) o dowolnej tematyce należy dostarczyć do dn.  31 lipca 2015 r. do Biblioteki Publicznej w Międzylesiu .

Przewidziane są warsztaty i możliwość wcześniejszego skonsultowania swojego wiersza z poetką Lilą Kucfir. Zainteresowanych lub mających jakiekolwiek pytania prosimy o kontakt: przenikaniesztuk@gmail.com.


Czekamy właśnie na Was, odwagi!

 

Projekt „Przenikanie sztuk” został zainicjowany przez Lilę Kucfir, Dagmarę Bieniewską i Monikę Frątczak.

Został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta i Gminy Międzylesie oraz Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej  Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz FLSM.

 

 

 

 

 

 

Akcja

„Dziennik Lektur Kubusia Puchatka” zakończona!

 

Projekt polegał na popularyzacji rodzinnego czytania oraz korzystania z księgozbioru Biblioteki Publicznej. Każdy przedszkolak otrzymał specjalną kartę czytelnika, na której ilość wypożyczonych książeczek rejestrowana była za pomocą naklejek-sówek. Ponadto dzieci wraz z rodzicami mogły wykonać ilustracje do przeczytanych książek, które to ilustracje utworzyły tytułowy „Dziennik Lektur Kubusia Puchatka”. Wszyscy nowi czytelnicy Biblioteki razem z kartą czytelnika otrzymali znaczek z Kubusiem Puchatkiem

 i hasłem „Jestem czytelnikiem Biblioteki P.M.iG.Międzylesie”.

Czas realizacji projektu objął okres

 od lutego do końca maja 2015r.

Realizatorzy:

Samorządowe Przedszkole w Międzylesiu

Biblioteka Publiczna M.iG.Międzylesie

Dofinansowanie: Gminny Fundusz P.iR.P.A.

A oto laureaci:

1.    W kategorii „Ilość wypożyczeń”:

 

- w grupie PSZCZÓŁKI

Elena Bartkowska -15 książek

- w grupie TYGRYSKI

Bartosz Farbotko – 30 książek

- w grupie DELFINKI

Daniel Wierzbicki – 64 książki

- w grupie WILCZKI

Jakub Malicki – 108 książek

Maja Czarnecka – 55 książek

- w grupie MISIE

Kacper Cybula  -17 książek

oraz uczestnik spoza Przedszkola,

 2-latek Antoś Tłustochowicz i jego rodzice – 29 książeczek

 

2.W kategorii „Dzienniczek Lektur”

Otrzymaliśmy 16 Dzienniczków i każdy z nich czymś się wyróżnia, dlatego postanowiliśmy nagrodzić wszystkich, którzy podjęli się pracy nad stworzeniem  Dzienniczka Lektur – serdecznie gratulujemy Wam efektów!

A oto laureaci w kolejności alfabetycznej:

1.  Bartkowska Elena

2.  Cygan Maja

3.  Czarnecka Majka

4.  Czubala Lena

5.  Husak Amanda

6.  Iliakopoulos Konstantinos

7.  Juraszek Patrycja

8.  Łysiak Bartosz

9.  Łysiak Aleksandra

10.      Malicki Jakub

11.      Polańska Tola

12.      Samulewicz Julia

13.      Słomińska Marcelina

14.      Tłustochowicz Antoni

15.      Zamośny Tomasz

16.      Zięba Nikola

 

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w trakcie obchodów Dni Międzylesia, w niedzielę14.06.2015r. na polu namiotowym .

 

Wszystkie prace można będzie oglądać przez całe wakacje na wystawie w Bibliotece Publicznej M.iG.Międzylesie.

 

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Międzylesie

informuje

o trwającej akcji popularyzowania czytelnictwa i korzystania z Biblioteki wśród najmłodszych i ich rodziców, poprzez realizację przedszkolno-bibliotecznego projektu „Dziennik lektur Kubusia Puchatka”.

Każdy przedszkolak otrzymuje specjalną kartę czytelnika, na której ilość wypożyczonych książeczek rejestrowana jest za pomocą naklejek-sówek. Ponadto dzieci wraz z rodzicami wykonują ilustracje do przeczytanych książek, które to ilustracje utworzą tytułowy „Dziennik Lektur Kubusia Puchatka”. Wszyscy nowi czytelnicy Biblioteki razem z kartą czytelnika otrzymują znaczek z Kubusiem Puchatkiem i hasłem „Jestem czytelnikiem Biblioteki P.M.iG.Międzylesie”. Czas realizacji projektu obejmuje okres od lutego do końca maja 2015r., kiedy to wyłonieni zostaną najaktywniejsi czytelnicy oraz spółki autorskie dziecko-rodzice, twórcy najpiękniejszych dzienniczków Lektur.

Zapraszamy do udziału wszystkie przedszkolaki ich rodziców,

którzy jeszcze nie odwiedzili Biblioteki- czekamy na Was J

 

Pozostałych czytelników informujemy, że ofertę dostępnych w Bibliotece nowości wydawniczych można znaleźć w bibliotecznym katalogu on-line, który znajduje się na stronie www.miedzylesie.naszabiblioteka.com zakładka Katalog B.P.M.iG. on-line.

 

 

WIECZÓR Z POEZJĄ

W miniony piątek 13 lutego 2015r. w urokliwej sali restauracyjnej międzyleskiego Zamku można było posłuchać wierszy Lili Kucfir, poetki z Goworowa oraz naszej koleżanki-bibliotekarki, ilustrowanych muzyką bawiącego przejazdem w Międzylesiu Davida Stepien alias Message Folk. Zimowy ponury wieczór to idealny czas na refleksję, jaką wywołać może tylko mariaż poezji i muzyki, a wiersze Lili, bardzo kobiece, subtelne, wyrażające wrażliwość i bogactwo natury autorki po raz kolejny urzekły słuchaczy.  Spotkanie poetki i muzyka oprócz piątkowej imprezy zaowocowało również dwiema piosenkami – wierszami, które muzycznie oprawił David i poniesie je ze sobą w świat ofiarując innym.

Organizatorami spotkania byli: Biblioteka Publiczna M.iG.Międzylesie oraz Zamek w Międzylesiu, który częstował gości napojami i ciastem.

 

 

Zamek w Międzylesiu 

oraz

Biblioteka Publiczna M.iG.Międzylesie

serdecznie zapraszają

w piątek 13 lutego 2015 r.

o godz.18.00

do sali restauracyjnej międzyleskiego zamku

na

zimowy wieczorek poetycko – muzyczny

pt.”Przestrzenie

poezja + malarstwo = Lila Kucfir

oprawa muzyczna gościnnie = Message Folk

 

gorącą gratisową herbatą i ciastem częstuje gości restauracja Zamek

Przed nami nastrojowy, niecodzienny, zimowy wieczór-spędźcie go Państwo z nami

 

 

 

Podsumowanie projektu „Guda Obend czyli tradycja w nowej odsłonie”.

 

Informujemy, że ostatni z projektów składających się na działania pt.”Międzylesie-Twój pomysł na kulturę” prowadzone pod przewodnictwem MGOK w Międzylesiu został zakończony. Uroczyste zaprezentowanie rezultatu projektu czyli Kalendarza Międzyleskiego na rok 2015 miało miejsce 11 listopada w Bibliotece Publicznej M.iG.Międzylesie. Realizatorzy, Beata Muszyńska i Adam Polański krótko przedstawili przybyłym bardzo licznie gościom założenia projektu, zaprosili do współpracy przy kolejnych edycjach Kalendarza, po czym każdy z obecnych otrzymał Kalendarz w prezencie.

      

 

 

 

 

Międzylesie - Twój pomysł na kulturę!

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Międzylesiu został beneficjentem programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne!

W maju 2014 r. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Międzylesiu zainicjował projekt „Międzylesie - Twój pomysł na kulturę!”. Projekt zakłada, że kultura to nie tylko to, co dzieje się w tradycyjnych instytucjach, ale również pasje i zainteresowania samych mieszkańców, nie zawsze definiowane w kategoriach działalności kulturalnej lub artystycznej. W tym projekcie to właśnie mieszkańcy gminy są zaproszeni do stworzenia oferty kulturalnej placówki! Realizacja projektu jest możliwa dzięki środkom finansowym Narodowego Centrum Kultury, przyznawanym w ramach programu „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2014”. Ośrodek Kultury został jednym z beneficjentów programu!

 

Regulamin konkursu i wniosek konkursowy są do pobrania na stronie MGOK: http://www.mgok.eu/projekty/dom-kultury-plus.Są one również dostępne w wersji drukowanej w siedzibie MGOK Międzylesie.

Zapraszamy na ostatnie konsultacje pomysłów i wspólne wypełnianie wniosków:

·         24 czerwca (wtorek) g. 16.00-18.00 – MGOK Międzylesie

Jest możliwość umówienia dodatkowego terminu.

Wypełnione wnioski należy składać w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Międzylesiu (ul. Plac Wolności 15, 57-530 Międzylesie) , dostarczyć osobiście, wysłać pocztą lub mailem na adres: mgok.miedzylesie@op.pl do 25 czerwca 2014.

 

Wszelkie pytania i pomysły można zgłaszać:

MGOK, pl. Wolności 15, 57-530 Międzylesie

tel. 74 812 63 43

e-mail: mgok.miedzylesie@op.pl

 

Zachęcamy również do polubienia strony na facebooku: www.facebook.com/MiedzylesiePomyslNaKulture

 

Wydarzenie objęte jest patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Międzylesie.

 

 

 

 

Informujemy, że 9 maja w Filii w Goworowie odbył się kameralny wieczorek poetycki, z którego relację przeczytać można klikając w zakładkę FILIA W GOWOROWIE .

Serdeczne podziękowania dla naszej koleżanki Lili Kucfir - bibliotekarki-organizatorki spotkania,

a przy tym także poetki. 

.

 

 

Spotkanie z panią Adrianą, baśnią i Portugalią...

    Wczoraj (tj.17.12.2013) nasza Biblioteka miała przyjemność gościć panią Adrianę Jurczyk-Duarte, autorkę uroczej baśni "Tajemnica zamku Gniesz", której akcja toczy się na terenach naszej gminy. Mimo bajkowej atmosfery jest to historia z taką samą przyjemnością czytana przez dorosłych jak i przez dzieci, czego dowiodło wczorajsze spotkanie. Pani Adriana opowiadała o tym, co zainspirowało ją do napisania książki, w jaki sposób powstawała w jej wyobraźni historia zamku Gniesz, ile trwało zanim to, co powstało w głowie przybrało namacalną formę książki. Dodatkową atrakcją spotkania była część poświęcona Portugalii, krajowi, w którym nasz gość mieszka od lat. Mogliśmy nawet wysłuchać fragmentu "Lokomotywy" J.Tuwima odczytanego przez panią Adrianę z pięknie wydanej portugalskiej książeczki dla dzieci. I wszyscy spróbowaliśmy prawdziwych portugalskich pieczonych kasztanów, którymi poczęstował nas nasz gość. To naprawdę był bardzo miły wieczór :)

...a tych, którzy nie czytali zapraszamy do lektury "Tajemnicy zamku Gniesz"

- idealnej opowieści na zimowe wieczory.

 

Scrapbooking w naszej Bibliotece

W minioną sobotę (07.12.2013) dzięki inicjatywie naszego lokalnegoTowarzystwa Górskiego "Różą Kłodzka" z Kamieńczyka mogliśmy zaprosić dzieci na zajęcia plastyczne fantastyczną techniką scrapbookingu. Nie będziemy się tu zagłębiać w tajniki tej sztuki, zainteresowanych odsyłamy do nieocenionej wikipedii

http://pl.wikipedia.org/wiki/Scrapbooking

chcemy tylko poinformować Państwa, że zabawa jest przednia, efekty powalają na kolana (no, może nie za pierwszym razem, ale już kolejne...) i jest to olbrzymie pole do popisu dla osób z wyobraźnią i wielbicieli własnoręcznie wykonywanych prezentów. Zajęcia poprowadziła pani Lena Sołtysik z pmocą pani Magdy Pośpiech oraz małżonków obu pań - serdecznie im dziękujemy :) Dziękujemy również "Róży Kłodzkiej" za sponsoring profesjonalnych materiałów, bynajmniej nietanich. Ale wszystko to na nic by się zdało, gdyby nie uczestnicy - dzieciaki, podopieczni pani Joli Drabiny, które razem ze swoją nauczycielką postanowiły spędzić sobotnie przedpołudnie w Bibliotece. Było fajnie i mamy nadzieję na kolejne takie spotkania :)

  

 

 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z panią Adrianą Jurczyk Duarte

i ciekawe opowieści o pisarstwie i życiu w niezwykłym kraju.

 

 

 

 

 

 

link do strony akcji:

http://www.czytamsobie.pl/

5 NAJWAŻNIEJSZYCH KORZYŚCI Z CZYTANIA

Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka w sposób szczególny podkreślają wpływ czytania na aktywizację pięciu obszarów kompetencyjnych: komunikacji, odpoczynku, inteligencji emocjonalnej, koncentracji i emocji.

W dzisiejszym świecie książka nie jest dla naszych dzieci ani jedynym źródłem informacji, ani głównym źródłem rozrywki. Dlaczego zatem wciąż sięgają po książki? Dlaczego nam, rodzicom, powinno zależeć, aby to robiły?

Komunikacja

Czytanie poszerza doświadczenia językowe dziecka, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi. Im bogatszy język, tym sprawniejsze wyrażanie własnego zdania, lepsza umiejętność werbalizowania uczuć i potrzeb. Przeczytane w książkach historie uczą dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych, odnajdywania zależności i wyciągania własnych wniosków. Jednym słowem, czytanie kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli – kompetencje niezbędne do właściwego funkcjonowania społecznego.

Odpoczynek

Są dzieci, które mają spore trudności ze zrelaksowaniem się, wyciszeniem
i odpoczynkiem od nadmiaru stymulacji i wrażeń. Bywają przez to nadmiernie pobudzone i chaotyczne w działaniu.Czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów relaksu. Podróż w świat wyobraźni daje wytchnienie i tak potrzebną współczesnym dzieciom ciszę, zwłaszcza po zbyt długim oglądaniu telewizji czy graniu na komputerze.

Inteligencja emocjonalna

Samodzielne czytanie wymaga od dziecka podjęcia wysiłku oraz wytrwania w nim
dla osiągnięcia celu (przeczytania książki do końca). Wyrabia w dziecku cierpliwość
i umiejętność oczekiwania na nagrodę odroczoną w czasie. Nagrodę tym większą,
że osiągniętą wyłącznie własną pracą. Realizowanie przez dzieci zadań z tzw. odroczonym efektem wpływa pozytywnie na rozwój ich inteligencji emocjonalnej, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania psychicznego. Nauka samodzielnego czytania jest częścią mądrego wychowania, polegającego między innymi na stworzeniu klimatu, w którym nie wszystko musi być szybko, natychmiast. Kształtuje postawę cierpliwości, skupienia i refleksji nad tym, co się robi.

Koncentracja

Brak koncentracji u dzieci jest naturalnym zjawiskiem na jednym z etapów rozwoju. Obecnie jednak psychologowie dziecięcy, wychowawcy, a także rodzice napotykają coraz większe trudności w pracy z dzieckiem nad umiejętnością skupiania uwagi. Wynika to z rosnącej liczby bodźców, jaka otacza nas w codziennym życiu. Dzieci bywają niespokojne i nadmiernie pobudzone. Nieumiejętność skupienia się na rzeczach istotnych sprawia, że stają się niepewne siebie i trudno znoszą porażki. 

Ćwiczenie koncentracji uwagi to bardzo trudne zadanie, ale niezbędne do prawidłowego rozwoju intelektualnego. Rodzice i bliscy dorośli powinni wspierać dzieci we wszystkich aktywnościach, które pomagają wydłużać czas koncentracji, szczególnie na tych zadaniach, które wymagają niepodzielności uwagi. Jedną z takich aktywności jest właśnie nauka czytania.

Emocje

Treść książki często staje się pretekstem do rozmowy z rodzicami czy rówieśnikami na ważne dla dziecka tematy. Czytanie odpowiednich książek jest polecane jako forma leczenia psychoterapeutycznego dzieci nieśmiałych, nadmiernie agresywnych, z szeroko pojętymi trudnościami w rozwoju emocjonalno-społecznym. Książka może pomóc zarówno w poznaniu sytuacji, z którymi dziecko się nie zetknęło, jak też posłużyć za temat rozmowy o trudnych emocjach, których samo doświadcza. Czytanie uczy empatii i wrażliwości.

Wspierajmy, cieszmy się z postępów, czytajmy!

Nie ma wątpliwości, że czytanie jest niezbędne dla rozwoju naszych dzieci. Na szczęście stanowi jedną z niewielu konieczności życiowych, która jest zarazem przyjemna. Sprzyja harmonijnemu rozwojowi intelektualnemu i emocjonalnemu oraz, co najważniejsze dla samego czytelnika, przynosi mnóstwo frajdy!Jako rodzice kibicujmy naszym dzieciom w tej nauce. Zamiast sprowadzać czytanie do kolejnej metody stymulującej rozwój dziecka, spróbujmy traktować je jak wartościową zabawę lub rozrywkę, którą przecież w gruncie rzeczy jest. Nauczmy się uznawać za sukces każdą sytuację, w której nasze dziecko samo sięga po książkę: ogląda okładkę, ilustracje, czyta pierwsze słowa, a potem zdania. Propagujmy takie zachowania, okazując zainteresowanie, rozmawiając z dzieckiem o tym, co właśnie obejrzało i przeczytało. Pamiętajmy też, aby nigdy nie traktować czytania jak kary! Z praktyki zawodowej wiem, że niektórym rodzicom zdarza się, w odpowiedzi na złe zachowanie dziecka, stosować wariant kary „nie ma telewizji – będziesz czytać!”. Kto polubi coś, co musi robić za karę? Kupując dzieciom zabawki edukacyjne i zapisując je na zajęcia mające rozwijać ich zainteresowania, czasem chyba zapominamy, że czytanie książek także zaspokaja wiele dziecięcych potrzeb, a nam rodzicom ułatwia życie. Umożliwienie dziecku kontaktu z książką nie wymaga przymusu ani nacisku, pozbawione jest trudności organizacyjno-logistycznych, a dzięki niewielkim nakładom finansowym (chwała bibliotekom) książka znajduje się wprost na wyciągnięcie ręki.Czytanie książek nie jest lekarstwem na wszystkie trudności naszych dzieci w nauce, ale niewątpliwie jest jednym z najlepszych sposobów na ich uniknięcie. Powtórzę jednak raz jeszcze: czytanie to także świetna zabawa!

 

                                                                                  Iwona Chądrzyńska

psycholog dziecięcy, terapeuta pedagogiczny, kinezjolog edukacyjny,

od ponad 10 lat pomagająca dzieciom, rodzicom i nauczycielom

 

 

 

W imieniu naszej koleżanki Lili Kucfir,bibliotekarki z Goworowa,

zapraszamy zainteresowanych na spotkanie z jej poezją,

które odbędzie się 14.11.2013 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kłodzku.

 

 

Śnieżnik jak malowany

Zapraszamy do Izby Regionalnej przy naszej Bibliotece , gdzie mamy przyjemność zaprezentować wszystkim zainteresowanym obrazy autorstwa pana Jaroslava Sabaty, malarza z Kralik. Wystawa zawiera tylko prace poświęcone czeskiemu Śnieżnikowi, oraz rarytas- portret ducha opiekuńczego Śnieżnika, niejakiego Kruliszaka. Wystawa dostępna będzie do końca grudnia 2013r. w godzinach pracy Biblioteki.

Serdecznie zapraszamy:)

  

 

 

JUŻ JEST...Międzyleska Biblioteczka Miejscowych Niezwykłości

Z dużym zadowoleniem informujemy, że właśnie ukazała się drukiem malutka książeczka przygotowana pod egidą naszej Biblioteki, mająca za zadanie przedstawić gminę Międzylesie od strony ciekawych ludzi, którzy tutaj nie tylko żyją, ale również tworzą. Przedstawiamy więc naszch poetów: Adama Polańskiego ze Smreczyny, Lilę Kucfir z Goworowa-naszą bibliotekarkę i księdza dziekana Jana Tracza z Międzylesia. Prezentujemy ciekawe fotografie i prace malarskie, oraz twórczość najmłodszych mieszkańców, którzy także potrafią pięknie opisać swój świat.  Mamy nadzieję, że ta mała publikacja będzie potrafiła zachęcić do odwiedzin w naszym mieście i okolicy.

Książeczka dostępna jest w Bibliotece P.M.iG. w Międzylesiu.

Realizacja projektu przygotowanego przez Bibliotekę P.M.iG. oraz Samorządowe Przedszkole w Międzylesiu możliwa była dzięki dofinasowaniu ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika.

 

...a oto okładka naszej książeczki

 

 

 

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kursie

 

Polskie Międzylesia

Od 07.06.2013 w Izbie Regionalnej przy Bibliotece Publicznej w Międzylesiu można dowiedzieć się prawie wszystkiego na temat miejscowości o nazwie Międzylesie znajdujących się w Polsce. Niewielka ekspozycja o charakterze informacyjnym dostępna będzie przez okres letni w godzinach pracy Biblioteki.

 

 

Spotkanie z pisarzem i ilustratorem

panem Pawłem Wakułą

07.06.2013

   W piątek 07.06 2013 Biblioteka Publiczna w Międzylesiu miała przyjemność gościć pisarza i rysownika w jednej osobie, pana Pawła Wakułę. Spotkanie z pisarzem skierowane było do dzieci, gdyż twórczość pana Wakuły to właśnie książki dla najmłodszych. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z międzyleskiego przedszkola oraz szkoły podstawowej. Pan Wakuła opowiadał o pracy pisarza, ale przede wszystkim odpowiadał na pytania dzieci dotyczące jego książek, pomysłów na nie oraz ich bohaterów. Dzieci miały też okazję zobaczyć gościa przy pracy ilustratora, w trakcie tworzonych „od ręki” ilustracji do opowiadanych historii. Rysunki powstałe w czasie spotkania można obejrzeć w  Bibliotece, Przedszkolu oraz Bibliotece szkolnej.

 

   Piątkowe spotkanie było częścią akcji „Z książką na walizkach” czyli Dolnośląskie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami, organizowanej od 10 lat przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną. Biblioteka P.M.iG. w Międzylesiu uczestniczy w tym projekcie po raz czwarty. O samej akcji bardzo ciekawie opowiedział dzieciom pan Jerzy Kumiega, bibliotekarz Biblioteki Dolnoślaskiej, organizujacej akcję.

 

   

 

Międzyleskie Spotkanie Bibliotek Partnerskich

23.05.2013

 

   W związku z uczestnictwem naszej Biblioteki w Programie Rozwoju Bibliotek mieliśmy możliwość nawiązać wiele bardzo twórczych i sympatycznych bibliotekarskich kontaktów. Grupę "roboczą" utworzyliśmy wraz z Bibliotekami z Lądka, Szczytnej i Bystrzycy Kłodzkiej. Regularnie spotykamy się, wymieniamy doświadczeniami, pomysłami, ale przede wszystkim po prostu się lubimy :) a to na pewno zaowocuje fajnymi działaniami.

  Ostatnie spotkanie zawiodło nas do kralickiego Muzeum (polecamy wszystkim !) i do Muzeum "U cihelny" również w Kralikach. Podziwialiśmy zbiory, usłyszeliśmy wiele ciekawych historii ( dzięki naszemu nieocenionemu tłumaczowi i przyjacielowi panu Jankowi Łąkowi), zostaliśmy zaproszeni do współpracy przez dyrektora Muzeum Pana Ivo Pechacka. Po przyjeździe do Międzylesia konkluzja była jedna -  bibliotekarze na pewno jeszcze wrócą do Kralik po kolejne inspiracje :)

 

              

          

7 czerwca 2013 r. w piątek o godz.10.45 zapraszamy wszystkie dzieci do Biblioteki w Międzylesiu

na spotkanie z pisarzem,

panem Pawłem Wakułą.

 

A oto rezultat plastyczno-historycznych warsztatów z udziałem naszych  przedszkolaków.

A oto plakat- rezultat warsztatów plastyczno-historycznych w Przedszkolu.

 

 

PRZEDSZKOLAKI Z HISTORIĄ ZA PAN BRAT.

     11 kwietnia w międzyleskim Przedszkolu odbyły się bardzo udane warsztaty plastyczne, w czasie których maluchy razem z rodzicami wykonały fantastyczne prace inspirowane historią Międzylesia. Zajęcia poprzedziła wycieczka do bibliotecznej Izby Regionalnej oraz spacer przez Międzyleski rynek. Tak przygotowane dzieciaki z zapałem artystycznie udokumentowały zdobytą wiedzę. 19 kwietnia Izbę Regionalną odwiedziły również dzieci z Przedszkola w Domaszkowie i także wzięły udział w zajęciach plastycznych zorganizowanych przez domaszkowskie Przedszkole oraz Filię biblioteczną.

  Prace plastyczne, które powstały w czasie warsztatów, posłuża do zaprojektowania plakatów zdobiących nasze miasto w trakcie tegorocznych Dni Międzylesia. Całość przedsięwzięcia to wspólny projekt Samorządowego Przedszkola w Międzylesiu i Biblioteki Publicznej pt. "Międzylesie-Mała Ojczyzna w twórczości plastycznej dzieci" dofinansowanego przez GFPiRPA.

KURS PODSTAW JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA DOROSŁYCH.

    Od listopada 2012 r.w  Bibliotece P. M.iG. w Międzylesiu trwa kurs podstaw języka niemieckiego dla dorosłych. Projekt kursu spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem lokalnej społeczności - zgłosiło się ponad 60-ciu chętnych i zaistniała konieczność utworzenia dwóch grup dla uczestników kursu. Zajęcia prowadzi germanistka, pani Barbara Kuźmińska-Dudek, nauczycielka języka niemieckiego w międzyleskim Zespole Szkół. Zajęcia finansowane są ze środków Biblioteki oraz dofinansowania przyznanego przez G.F.P.iR.P. Udział w kursie jest bezpłatny. Tegoroczna edycja kursu trwa do końca kwietnia, ale jeśli uczestnicy wyrażą chęć kontynuowania zajęć w sezonie  jesienno-zimowym Biblioteka postara się zorganizowac kolejną edycję kursu.

    Serdecznie zapraszamy do dzielenia się z nami potrzebami Państwa w zakresie organizacji zajęć edukacyjnych dla dorosłych. Pomysły na kolejne kursy prosimy przesyłać na nasz ades mailowy: bib.miedzylesie@gmail.com.

 

Dane adresowe:
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Międzylesie
ul.Wojska Polskiego 11
57-530 Międzylesie
tel.74/8126 623
bib.miedzylesie@gmail.com

Godziny otwarcia:
Biblioteka P.M.iG w Międzylesiu:
pn., wt., pt. - 8.00 - 16.00
śr. - 8.00 - 17.00
czw. - 8.00 - 15.00

Filia w Domaszkowie:
codziennie od 08.00 do 16.00

Filia w Goworowie:
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek - od 14.00 do 18.00
piątek -od 09.00 do 13.00

Filia w Długopolu Górnym:
poniedziałek, środa - od 11.00 do 19.00
wtorek, piątek - od godz.9.00 do 17.00
czwartek - od 9.00 do 15.00

Licznik odwiedziń: 87955